İleri Bale

Üniversite düzeyinde olan ileri baleye, temel eğitimini tamamlamış, balede lise dönemi sertifikası almış öğrenciler kabul edilir. Klasik bale, point repertuar, tarihi danslar, modern bale, karakter dansları ve piyano eğitimi görürler. Repertuar dersinde Kuğu Gölü, Fındıkkıran, La Corsaire, Don Quixote, Sinderella, Giselle, La Bayadere, Les Sylphides, Uyuyan Güzel, Paquita gibi önemli eserleri öğrenirler.

Ayrıca, ileri dönem öğrencileri projeler hazırlayarak, kendi koreografilerini yıl sonunda sergileyebilirler. Her yıl sergilenen resitallerde solo danslar yaparak akademik başarılarını arttırırlar. Bale Kursları resitallerinde 44 yıl boyunca önemli bale eserlerinin hemen hemen hepsinden bölümler sergilenmiştir. Resitaller öğrencilerin motivasyonunu arttırır, repertuar çalışmalarını daha büyük bir istekle ve azimle yapmalarını sağlar.

İleri dönem mezun öğrencileri, Vagnova uzman eğitmeni olabilmek için,  Dilek Bale Kurslarının NMA "Prof. Pancho Vladigerov" Akademisi ( Sofya Üniversitesi Ulusal Müzik Akademisi Bale Sanatları Bölümü)  ile yapmış olduğu anlaşma gereği, Doç. Dr. Kalina Bogoeva tarafından hazırlanan metodolojik programlarda yeterlilik eğitimi görmekte ve bu eğitim sonunca Doç. Dr. Bogoeva'nın denetiminde sınavlara girerek, başarılı oldukları taktirde Vaganova pedagojik formasyon belgesi almaktadırlar.Şubat 2011 tarihinde yapılan Vaganova seminerine katılan 13 mezunumuz, sınavlarda baaşrılı olarak eğitmenlik sertifikalarını aldılar. Seminar görüntülerini izlemek için tıklayınız . Öğretmenlik diploma töreni görüntülerini izlemek için tıklayınız .

Akademik kariyerine devam etmek isteyen mezunlar ise, Vaganova 5. derece (son devre) sınavlarına girebilmektedir.Bu sınavları başarıyla geçen öğrencilere Doç. Dr. Kalina Bogoeva tarafından imzalanmış ve NMA onaylı sertifika verilmektedir. 5. derece sınavını çok iyi puan alarak geçen öğrenciler mülakat ile "Bale Pedagojisi" (Bale Öğretmenliği) programı için NMA "Prof. Pancho Vladigerov" Akademisine başvurabilirler. Akademi sınavları Doç. Dr. Kalina Bogoeva tarafından Dilek Bale Kurslarında yapılır.10 Nisan 2010 tarihinde yapılan üniversite giriş sınavlarında Dilek bale Kursu öğrencileri %100 başarı gösterdi.9 ileri dönem öğrencimiz  "Bale Pedagojisi" (Bale Öğretmenliği) programı için NMA "Prof. Pancho Vladigerov" Akademisine giriş hakkı kazandı.